Kako se živi u Kataru , najbogatijoj zemlji svijeta ?
Katar je mala, ali izuzetno bogata zemlja na obali Persijskog zaliva. Ova pustinjska oaza postala je bogata zahvaljujući nafti, ali ima jedan veliki problem – nedostatak slatke vode. Zbog toga Katarci destiluju morsku vodu, a čista voda je među najskupljima u zemlji.
Katar je apsolutna monarhija kojom vlada dinastija Al Tani od 1868. godine. Trenutni emir, Tamim bin Hamad al Thani, na vlasti je od 2013. godine. Njegova majka, Moza, smatra se jednom od najbogatijih žena na svijetu.
Većina stanovništva živi u Dohi, glavnom gradu, a 99% katarskih građana je iz ovog grada. S obzirom na to da Katar nema obradive površine, svu hranu uvozi. Alkohol je zabranjen, a zemlja je druga najbezbjednija na svijetu, odmah iza Abu Dabija.
Katar je jedno od najbogatijih mjesta na planeti, zahvaljujući nafti i prirodnom gasu koji čine više od 60% BDP-a. Prike 70 godina, Katar je bio među najsiromašnijim mjestima, a danas je prva zemlja svijeta po BDP-u po glavi stanovnika, ispred Luksemburga i Singapura. Razvoj zemlje počeo je 1930-ih godina kada je otkrivena nafta, a pravi bum nastao je 1970-ih godina uz otkriće najvećeg nalazišta prirodnog gasa na svijetu.
Danas, članovi vladavine Al Tani ulažu u umjetnost i kulturu, a Katar je postao jedan od najvećih kolekcionara umjetničkih djela. Muzej islamske umjetnosti u Dohi, sa skoro 10.000 eksponata, pravi je simbol tog kulturnog uspona. Beduinska, nomadska tradicija i islamski uticaj snažno oblikuju život u zemlji. Nacionalni praznik 18. decembar podsjeća na ujedinjenje lokalnih plemena 1878. godine, kada je osnovan moderni Katar.