Pravoslavni vjernici sutra obilježavaju praznik prenosa moštiju Svetog Georgija – Đurđic.
Đurđic je hrišćanski praznik koji se slavi 16. novembra (3. novembra po starom kalendaru) i označava prenos moštiju Svetog Georgija i obnovu njegovog hrama, u kojem je njegovo tijelo bilo položeno. U narodu je ovaj praznik poznat i kao mali Đurđevdan. Pored toga, Đurđic je i jedna od najčešćih slava srpskih porodica.
Praznik se obilježava u spomen prenosa moštiju Svetog Georgija iz Nikomidije u Lidu Palestinsku, što je bilo ispunjenje njegove poslednje želje. Za vrijeme cara Konstantina (306—337), hrišćani su sagradili hram Svetom Georgiju u Lidi Palestinskoj, gdje su njegove mošti bile prenesene i sahranjene. Taj hram je više puta rušen i obnavljan, a prema crkvenom učenju, upravo na ovaj dan obnavlja se hram Svetog velikomučenika Georgija u Lidi.
Sveti Georgije je crkva priznala kao velikomučenika i borca za hrišćanstvo. Bio je poznat po tome što je kao Hristov vojnik odbio poslušnost caru Dioklecijanu, poznatom progonitelju hrišćana. Georgije je izjavio da se ne boji smrti zbog svoje vjere i pogubljen je 303. godine.
Prema predanjima, Sveti Georgije je propovijedaohrišćansku vjeru, a čak je i caricu Aleksandru uspio da preobrati u hrišćanstvo. Iako su oboje osuđeni na smrt odsecanjem glave, predanje kaže da je carica preminula prije nego što je car naredio izvršenje presude.
Na ikonama, Sveti Georgije se prikazuje na konju, kako ubija zmaja. Za praznik Đurđic, međutim, prikazan je bez konja, u stojećem stavu, sa kopljem ili mačem u ruci, simbolizujući njegovu borbu i hrabrost.
Đurđic je dan kada se sjećamo hrabrosti i odanosti vjere Svetog Georgija, čija je smrt postala simbol borbe za pravdu i istinu.